Co daje ubezpieczenie OC auta?

Każdy właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce musi wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Wielu kierowców zawiera z ubezpieczycielem umowę w obawie o wysokie kary pieniężne. Jednakże trzeba wiedzieć, że wykupione OC może w niektórych przypadkach okazać się przydatne. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zabezpiecza przed finansowymi skutkami wyrządzonych szkód. Towarzystwo ubezpieczeniowe w imieniu sprawcy wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej w wypadku bądź kolizji.

Niektórych sytuacji na drodze nie da się przewidzieć. Zatem może się okazać, że mimo prawidłowego poruszania się po drodze, będziemy uczestnikami kolizji lub wypadku. Wtedy możemy ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy wypadku, które zostanie wypłacone przez jej ubezpieczyciela. Podobnie w przypadku, gdy to my spowodujemy wypadek i wyrządzimy szkody. W takiej sytuacji nie musimy się martwić.

Opłacone OC gwarantuje wypłatę pieniędzy na pokrycie szkód. Zatem nie musimy płacić osobie pokrzywdzonej z własnej kieszeni, ale zrobi to za nas zakład ubezpieczeniowy w ramach zawartej umowy OC. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni nie tylko pojazd, ale również osobę. Zatem jeśli oprócz szkód materialnych, czyli rozbitego samochodu, doznaliśmy także uszczerbku na zdrowiu w wypadku, w którym nie byliśmy sprawcą, również możemy ubiegać się o wsparcie finansowe z tytułu OC sprawcy. Możemy wtedy liczyć na pokrycie kosztów leczenia oraz rehabilitacji.

.