Młodzi kierowcy a ubezpieczenie OC

Polskie prawo nakłada na każdego posiadacza pojazdu obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC. Dla wielu kierowców składka roczna jest dość wysoka i może być sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Na duży wydatek muszą się przygotować zwłaszcza młodzi kierowcy, którzy nie dysponują jeszcze dużymi środkami finansowymi.

Już tłumaczymy dlaczego muszą oni zapłacić więcej. Cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w dużej mierze zależy od wieku kierowcy oraz jego stażu za kierownicą. Osoby młode, które prowadzą pojazdy powodują najwięcej wypadków, co wynika ze statystyk policyjnych.

Brawura, chęć popisania się przed kolegami oraz brak doświadczenia i wyobraźni na drodze sprawiają, że ubezpieczyciele stają się wobec młodych kierowców nieufni, ponieważ potem są zmuszani do wypłacania dużej liczby odszkodowań. Podwyższając składki polisy dla młodych kierowców zakłady ubezpieczeniowe zabezpieczają się finansowo. Kierowcy z doświadczeniem, którzy już od kilku lat mają prawo jazdy mogą liczyć na niższą cenę składki dzięki systemowi zniżek.

Każdy rok lub dwa lata bezszkodowej jazdy, w zależności od firmy ubezpieczeniowej, są premiowane kilkuprocentową zniżką. Zatem po kilku latach starsi stażem kierowcy mogą zapłacić za polisę nawet o 60 % mniej niż świeżo upieczeni kierowcy. Zatem rozważając zakup samochodu, młodzi kierowcy powinni się dobrze zastanowić czy będzie ich stać na utrzymanie pojazdu, bo jak widać koszty ubezpieczenia nie są małe.

.