Ubezpieczenie AC a grad

Warunki atmosferyczne mogą wywołać spore uszkodzenia pojazdów. Wielu kierowców zabezpiecza się przed konsekwencjami pogody i wykupuje ubezpieczenie autocasco, które ma zagwarantować wypłatę odszkodowania w razie strat materialnych. Gdy nad Polską przechodzą huragany i burze, towarzystwa ubezpieczeniowe przeżywają oblężenie.

W ubezpieczalniach często pada pytanie odnośnie gradu – czy polisa autocasco chroni pojazd przed gradobiciem? Każdego roku grad niszczy tysiące aut tworząc wgniecenia w karoserii, uszkadzając lakier i rozbijając szyby. Po pierwsze trzeba wspomnieć, ze ubezpieczyciele mają zróżnicowane oferty, zatem zakres ubezpieczenia może się znacząco różnić. Z tego powodu podczas podpisywania umowy ubezpieczenia należy dokładnie czytać postanowienia, aby wiedzieć, czy polisa obejmuje również ochronę przed gradem.

Może się zdarzyć, że w umowie nie będzie na ten temat zapisu, warto wtedy skontaktować się z firma przy pomocy infolinii. Warto jednak ocenić, jak duże są szkody i zastanowić się nad zgłaszaniem strat. Może się okazać, że szkoda jest niewielka i bardziej będzie się opłacało naprawić ją z własnej kieszeni, niż zgłaszać do ubezpieczyciela, który wypłacają odszkodowanie zabierze część zniżek, co z kolei będzie wiązało się z wyższą składką za ubezpieczenie autocasco.

W przypadku dużych strat, nie ma co się zastanawiać i należy natychmiast zgłaszać szkodę. Trzeba również wiedzieć, że likwidacja szkód gradobicia zazwyczaj obejmuje młode auta o wysokiej wartości rynkowej..