Wiek auta i ubezpieczenie AC

Trzeba wiedzieć, że duże znaczenie przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia autocasco ma wiek pojazdu. Zazwyczaj ubezpieczyciele kierują swoje oferty do posiadaczy pojazdów młodych, kilkuletnich.

Jednakże statystyki pokazują, że ponad połowa aut zarejestrowanych w Polsce ma ponad dziesięć lat. Pora zatem wyjaśnić jak wygląda ubezpieczenie takiego auta oraz jak wieka auta wpływa na ubezpieczenie autocasco.

Wiele firm stosuje ograniczenia wiekowe pojazdów. Zatem może się okazać, że w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym nie zawrzemy umowy, ponieważ auto będzie zbyt stare, a w innym nie będzie problemu.

Progi wiekowe ustalają ubezpieczyciele indywidualnie. Dlaczego tak się dzieje? Starsze auto to ryzyko słabego stanu technicznego, który może mieć wpływ na spowodowanie kolizji bądź wypadku na drodze.

Ubezpieczyciele obawiają się tego, ponieważ będą musieli potem wypłacać odszkodowanie. Ponadto w przypadku zniszczeń, oddziaływania warunków atmosferycznych oraz aktów wandalizmu towarzystwo ubezpieczeniowe na podstawie polisy AC jest zobowiązane do pokrycia kosztów naprawy.

Nierzadko zdarzają się przypadki, że opłaty związane z zakupem części, zwłaszcza tych oryginalnych, przewyższają wartość samochodu. Ponadto trzeba wiedzieć, że polisy AC dla starszych pojazdów nie są najtańsze, a w sytuacji starania się o odszkodowanie można liczyć na niewielkie kwoty.

Oczywiście, w przypadku kilkuletnich samochodów wykupienie ubezpieczenia AC jest dosyć praktyczne i warto je mieć w razie ewentualnej kolizji, kradzieży czy innego rodzaju uszkodzeń..